Okrasná zahrada

Přesazování rostlin kdykoli? Ano, s touto chytrou metodou od zkušeného zahradníka





Každý zahrádkář a zahradník občas potřebuje prosadit rostliny i mimo tradiční období. To s sebou přináší zvýšené riziko, že se rostlina na novém místě neujme, a to zejména proto, že přijde najednou o velkou část kořenů.

Metoda přesazování rostlin mimo období
Foto: Shutterstock

Pokud zákrok naplánujeme s dostatečným časovým předstihem, je zde možnost, jak rostlinu na toto přemístění připravit. Jak na to?

Metoda prořezávání kořenů před přesazením

2 až 4 týdny před přesazením

Začneme asi 2 – 4 týdny předem, podle typu rostliny a rychlosti jejího růstu. Rýčem uděláme zářezy po obvodu jejího kořenového systému, takže kořeny po stranách přerušíme. (Obrázek a.)

Zářezy můžeme provést po celém obvodu ve tvaru kruhu, nebo sáhneme po šetrnějším způsobu a zářezy uděláme do kříže. Dáváme pozor, abychom nepřesekli celý kořenový systém. (Obrázek b.)

Po 1 až 2 týdnech

Po 1 až 2 týdnech přesekneme i zbývající část kořenů (Obrázek c.) a ještě týden počkáme. Význam těchto zákroků je v tom, že rostliny nepřipravíme najednou o většinu potřebných kořenů, ale mají čas si vystačit se zbývajícími kořeny (v hloubce i po stranách).

Je předpoklad, že takto ošetřená rostlina ve zbývajících částech kořenové soustavy zapustí před konečným přesazením nové kořínky.

Postup zářezů rýčem před přesazením rostlin
Nákres: Martin Kohútek

Tato metoda je také velmi vhodná u vzrostlejších dřevin v podzimním období, pokud si předem přesazení naplánujeme. U dřevin, které přesazujeme v období, kdy mají listnáče spadané listy, to není nevyhnutelné, stejně ani přesazení s celým kořenovým balem (ale je to jistější).

Naopak, při přesazování rostlin během sezóny a bylin je třeba, abychom vzali celý vnitřní objem naznačeného kruhu is kompletním objemem půdy.

Jak rozlišovat období vhodné k přesazování

Co se týče rozlišování období vhodných k přesazování, zejména u dřevin, jde o to, že v době vegetace, tedy růstu, mají kromě hrubších kořenů i tzv. droby. vlásečnicové kořínky, které jsou velmi jemné a citlivé na otřesy. Pokud o ně rostliny přijdou, nestihnou si je nahradit, rychle vadnou a dříve než by se napily vody, i hynou.

Stav kořenové soustavy tak můžeme zjistit podle listů – mají-li listnáče spadané listy, v té době jsou jejich kořeny odolné bez křehkých, vlásečnicových kořínků. Po opadu listů zůstávají dřevinám jen tlustší, na otřesy mnohem odolnější kořeny. Můžeme tak bezpečně manipulovat a přenášet i listnáče s volnými, obnaženými kořeny. Toto by v době vegetační aktivity vedlo k úhynu rostliny.

I o bylinách platí, že citlivé vlásečnicové kořínky ztěžují manipulaci v sezóně, proto je třeba je přesazovat, pokud možno is celým kořenovým balem. Je nejjistější, sázíme-li v sezóně a rostliny máme zapěstované v nádobách. Pokud baly nenarušíme, otřesy se jich netýkají.

Text a nákres: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *