Okrasná zahrada

Tento přírodní doplněk vitamínů zvládne vypěstovat každý. Potrvá to jen 5 dní na okenním parapetu




Na pravidelný přísun vitamínů a hodnotných přírodních látek bychom neměli zapomínat ani v zimě. K vlastnoručně vypěstované nebo koupené úrodě můžeme přidat také zeleninové klíčky a mikrobylinky.

Pěstování mikrobylinky - červené ředkvičky
Foto: Miro Pochyba

Vypěstování klíčků a mikrobylinek je rychlé a snadné i pro pěstitele začátečníka. Nepotřebujeme k tomu zahradu ani skleník, postačí světlý okenní parapet v teplejší místnosti.

Vyklíčené výhonky můžeme mít k dispozici již 4 – 5 dní od výsevu, mikrobylinky o něco později. Pokud tedy mladé rostlinky využijeme ještě v klíčícím stavu, půjde o klíčky. Když je necháme trochu povyrůst, budeme mít k dispozici mikrobylinky.

Na nakličování se hodí několik druhů běžně dostupných užitkových druhů, kromě řeřichy i rukola, ředkvička, len, pohanka, hořčice, brokolice, čočka, hrách, kapucínka, pískavice, salát, červená řepa, mibuna, mizuna, fenykl, listový šašek.

Potřebovat budeme speciální naklíčovací misku. Není na škodu mít jich k dispozici několik kvůli postupnému sklizně. Podmínkou nakličování je používat chemicky neošetřené osivo.

Krok za krokem: Jak vysít červenou ředkvičku do misky

1. Naplníme misku vodou

Misku na nakličování naplníme čerstvou čistou vodou. Do téměř plné misky vložíme sítko, které bývá součástí nakličovací soupravy.

Naplnění misky na nakličování vodou
Foto: Miro Pochyba

2. Připravíme si osivo na nakličování

Semena rostlin si připravíme v pořadí, v jakém je budeme vysévat. Vhodné je chemicky neošetřené osivo určené k nakličování. Vyzkoušejme alespoň dva tři druhy.

Příprava semen na nakličování v misce
Foto: Miro Pochyba

3. Rovnoměrně zasypeme povrch sítka

Povrch sítka rovnoměrně zasypeme připraveným osivem. Semena mají být v kontaktu s vodou, zcela ponořená by však být neměla. Do misky vyséváme jen jeden druh.

Zasypání povrchu sítka připraveným osivem na nakličování
Foto: Miro Pochyba

4. Doplňujeme průběžně vodu

Voda, správná teplota a dostatek světla jsou předpokladem rychlého vyklíčení. Vodu průběžně doplňujeme, klíčící rostlinky můžeme rosit nepříliš studenou vodou.

Rosení klíčících rostlinek vodou
Foto: Miro Pochyba



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *