Okrasná zahrada

Toto jsou důležité květnové práce v květinové zahradě. Nezanedbejte je!





V tomto období je několik prací, které bychom neměli zanedbat. Postaráme se o odkvetlé rostliny, vynášíme a vysazujeme do zahrady letničky i trvalky. Nyní je čas i na založení trávníku.

Květnové práce v okrasné zahradě
Foto: Shutterstock

Důležité květnové práce

Do výsadeb můžeme doplňovat nástilku – k jehličnatým nebo listnatým dřevinám se hodí nástilka z kůry. Nesypeme ji však mezi trvalky ani růže.

Nástýlka pomůže zadržet v půdě déle vláhu a zároveň zabrání rozrůstání plevele. Najděme si čas i na trávník – pravidelně jej kosme a poskytněme mu i výživu kvalitním hnojivem. Nezapomínejme ani na tvarování živých plotů a přihnojení trvalek na záhonech.

Nástýlka k jehličnatým a listnatým dřevinám
Pro mulčování můžeme použít různé přírodní materiály. Foto: Shutterstock

Pečujeme o odkvetlé cibuloviny

Odkvetlým tulipánem, narcisem, hyacintem, korunkovkám a dalším druhům nezapomeneme včas odstranit zbytky odkvetlých květů. Rostliny by se tvorbou semen zbytečně vysilovaly.

Vhodné je také odstřihnout květiny modřic či bledavek, jinak se mohou tyto rostliny nežádoucí rozšířit po celé zahradě. Ještě zelené listy však rostlinám ponechme, bylo by chybou je odřezávat. Žloutnoucí listy tulipánů a narcisů sice působí rušivě, ale prostřednictvím nich si rostliny vytvářejí živiny důležité pro jejich další existenci.

Cibuloviny krátce po odkvětu ještě jednou přihnojme. I díky tomu nás v následujícím roce překvapí krásnými květinami. Když uschnou listy tulipánů a narcisů, můžeme přistoupit k vybrání cibulí z půdy.

Drobné jarní cibuloviny
Většina drobných cibulovin odstraňování odkvetlých květin nepotřebuje. Foto: Shutterstock

Sázíme a ošetřujeme azalky

V dubnu a v květnu kvetou zahradní azalky. V tomto období si je můžeme i vysadit. Azalkám vybereme místo pod hluboce kořenícími dřevinami, ty jim nebudou odebírat vláhu ani živiny. Prosperují v polostínu s kyprou, kyselou a na živiny bohatou půdou, která nevysychá a bývá stále mírně vlhká, ne však přemokřená.

Azalky bychom měli vysazovat jen s neporušeným kořenovým balem, který zasypeme kyselým substrátem, ne běžnou zeminou. Vysazené rostliny zavlažujeme dešťovou vodou. O přísun vláhy se starejme i během následujících dní.

Výsadba a péče o azalky
Dočasně můžeme azalky pěstovat také v květináči. Foto: Shutterstock

Rozsazujeme sazenice letniček

Předpěstované sazenice letniček – zejména astrovek, cínií, rudbekií, slámihovek, papulek, limoniek, aksamitník, gazanií, agerátů a dalších druhů – si od poloviny května můžeme z pařenišť postupně posázet na připravené sluneční záhony. Přesazené rostliny pravidelně zavlažujeme, půda by neměla na delší dobu proschnout.

Řežeme šeřík

Fialová, bordó, bílá, ale i žlutá nádherně vonící květenství šeříků jsou tradiční ozdobou květnových zahrad, přestože v posledních letech tato dřevina často rozkvétá už v dubnu.

Nezapomeňme si pár rozkvetlých větviček nařezat do vázy, přičemž před vložením do vody odstraníme listy a konce stonků podrvíme kladivem. Tímto podpoříme a prodloužíme svěžest květin. Odříznutím několika soukvětí této dřevině určitě neublížíme, spíše prospějeme.

Nezapomeňme také později z šeříkových keřů odstranit všechny zbytky odkvetlých květin.

Šeříkové květiny
Nejvíce květin přinesou keře pěstované na slunném místě s výživnou, neutrální až mírně zásaditou půdou. Foto: Shutterstcok

Stříháme rostliny

Odkvetlé floxy, iberky, tarice a táričky můžeme nůžkami opatrně zkrátit přibližně o polovinu. Výsledkem budou kompaktnější a na pohled přitažlivější rostliny.

V tomto období je vhodné zkrátit i příliš dlouhé výhonky dřevin, zejména těch stálezelených, například brslenů a cesmíny. Docílíme tím rozvětšení a zahuštění keřů. Řez je ideální provést ve dnech, kdy je pod mrakem.

Zakládáme trávník

Během května se můžeme pustit i do zakládání nových trávníků, ať už výsevem nebo položením hotových travních koberců. Předpokladem úspěchu je důkladná příprava půdy, preciznost jednotlivých úkonů a dostatek vláhy v následujícím období po realizaci.

Založení a růst trávníku
Během května se můžeme pustit i do zakládání nových trávníků. Foto: iStock

Na co ještě nezapomenout

  • Vysazujeme letničky do závěsných nádob a různých květináčů. Vysadit si do nich můžeme i exotické druhy pocházející z oblasti Středomoří.
  • Sázíme choulostivější a teplomilné druhy okrasné zeleně do volné půdy. Důležité je vybrat vhodné a chráněné místo.
  • Kontrolujeme výskyt škůdců a chorob v porostech okrasných rostlin a hned po zjištění prvních příznaků včas zasáhnout.
  • Vylomením opatrně odstraníme odkvetlé květy rododendronom. Zároveň jim nezapomeneme poskytnout potřebnou dávku hnojiva. V sušších obdobích je zavlažujeme.
  • Od poloviny května vynášíme ze zimovišť rostliny pocházející ze subtropických oblastí – například olivovníky, lilky, durmany, agáve, agapanty, kase a další. Oleandry a vavříny vynášíme již začátkem měsíce.
  • Do květinových zídek na slunečných místech sázíme různé suchomilné trvalky, nižší okrasné trávy a bylinky.
  • Nadále vysazujeme nové keře, růže, trvalky, popínavé rostliny, kapraďorosty, vodní a pobřežní rostliny. Mysleme i na výsadbu posledních hlíz mečíků, jiřinek a kán.

Galerie ke článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *