Užitková zahrada

Tuto superpotravinu máte pod nosem! Kdy a jak sbírat kopřivová semínka?





O účincích kopřivových listů jistě víte, ale co semínka? Sbíráme je od konce léta až do začátku podzimu, tedy od srpna do září. Přesný termín však záleží na počasí a lokalitě.

Jak a kdy sbírat kopřivová semínka
Foto: Andrea Párkányová

Kopřivová semínka jsou právem považována za lokální superpotravinu. Mají vysoký obsah zdraví prospěšných bioaktivních látek, podobně jako mořské řasy, chia semínka, zázvor, česnek, černý rybíz či zelí. Koncentruje se v nich velké množství vitamínů a minerálů, vitamínu C, železa, hořčíku, draslíku a jiných minerálů a stopových prvků.

Obzvlášť jsou vhodné pro ty, kteří trpí silnou únavou a vyhořením, při chronických bolestech, depresi a úzkosti. Už samotná vůně při jejich sušení má uklidňující účinek. Mají příznivý vliv na látkovou přeměnu a trávení, působí povzbuzující, mají příznivý vliv při hormonálních problémech, podporují zdraví vlasů, kůže i nehtů, dobrý stav kostí a ledvin.

Jak sbírat a sušit kopřivová semínka

Semínka kopřivy se dělí na samičí a samčí. Sbírají se jen ze samičích květin. Jak je rozeznat?

Samčí květiny jsou lehčí, odstávají do stran a působí jako anténky, přičemž jsou složeny z drobnoučkých světle zelených květů. Samičí květiny jsou uspořádány v hustších a směrem dolů převislých tmavě zelených střapcích, ve kterých jsou semínka. Když mají semínka hnědý či šedý nádech, znamená to, že jsou vysušená a už je nesbíráme.

Tip

Při sklizni používáme rukavice, abychom se nepoprhlili.

Nasbírané třásně necháme na pečícím papíru důkladně vysušit (asi 2 dny, abychom předešli jemně žahavému pocitu na jazyku, protože procesem sušení se tento efekt zcela vytratí). Po vysušení je přes sítko prosejeme do misky. Nakonec je uskladníme ve skleněné nádobce s uzávěrem.

Nasbíraná kopřivová semena připravená k vysušení
Procesem sušení se ztratí žahavý pocit na jazyku. Foto: Andrea Párkányová

Mají podobné použití jako jiná olejnatá semena

Využití kopřivových semen je různorodé. V jídelníčku si najdou podobné uplatnění jako lněná, sezamová či jiná olejnatá semena. Můžeme jimi ozvláštnit různorodé sladké i slané pokrmy, ale také nápoje.

Jako bohatý zdroj vitamínů a minerálů je na podzim a v zimě přidáváme v malém množství do různých jídel. Například do ovocných i zeleninových smoothie nápojů a koktejlů, jogurtů, cereálií, snídaňových kaší, polévek, salátových zálivek a dresinků, pro posypání čerstvých salátů, pomazánek, rýže, brambor nebo jiné přílohy.

Sušená kopřivová semínka
Semínka kopřivy mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek včetně velkého množství vitamínů a minerálů. Foto: Andrea Párkányová

Naloženo v medu

Vynikající jsou naloženy v medu. Na kilogram medu použijeme přibližně 80 gramů sušených kopřivových semínek. Následně promícháme a dobře uzavřenou nádobu medu, obohacenou o kopřivová semínka, necháme asi tři dny odpočívat na tmavém a chladném místě.

Zdravé kopřivové kuličky

Výborné jsou zdravé energetické kuličky z kopřivových semínek. K jejich přípravě potřebujeme sušené ovoce (fíky, sušené švestky), ořechy (mandle, vlašské ořechy) a kopřivová semínka.

Ořechy a sušené ovoce najemno nasekáme, přidáme kopřivová semínka a vše rozmixujeme na lepkavou hmotu, ze které tvarujeme kuličky. Ty pak můžeme obalit v čokoládě a posypat ještě kopřivovými semínky.

Galerie ke článku

Text a foto: Andrea Párkányová







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *