Užitková zahrada

Základy pěstování hrášku: Proč ho mít na zahradě, jak na skladování a výběr odrůd?





Díky nenáročnému pěstování je hrášek oblíbený iu méně zkušených pěstitelů. Víte, kdy je správný čas na jeho výsev, sklizeň a kolik vydrží čerstvý v chladničce?

Pěstování hrášku v zahradě
Foto: iStock

Hrách setý dřeňový (Pisum sativum) pěstujeme zejména kvůli křehkým, nasládlým semenům, které v mladém čerstvém stavu konzumujeme přímo z lusků. Semena později tvrdnou a ztrácejí sladkost. V této fázi jsou ideální pro kuchyňské zpracování, mražení či zavařování.

Pokud hrách necháme zcela dozrát, semena v lusku ztvrdnou. Lusky pak sklízíme suché, semena vyloupeme. Po vyčištění, vysušení a přibližně 24 až 48 hodinách v mrazničce jej skladujeme v sáčcích nebo ve skleněných sklenicích v tmavé spíži. Kromě využití v kuchyni jej na jaře můžeme použít k výsevu.

Výživová hodnota hrachu

Zatímco čerstvě sklizený hrášek obsahuje hodně vody a vitamínů, po usušení klesá nejen obsah vody, ale také vitamínů. Na druhé straně se zvyšuje obsah minerálů. Energetická hodnota hrachu přesahuje 95 kcal.

Čerstvý hrášek je bohatý na vitamíny C, A, K a vitamíny skupiny B. Obsahuje množství bílkovin, kyselinu listovou, železo, draslík a vápník. Podporuje imunitu a trávení.

Jak ho pěstovat

Hrách vyséváme do skleníku, jakož i volně na záhon do hloubky kolem pěti centimetrů. Semena můžeme předem naklíčit na vlhké vatě nebo gáze, čímž výrazně urychlíme růst natě. Výsev je ideální brzy na jaře, některé odrůdy lze vysít iv květnu a červnu.

U nás se nejčastěji pěstuje hrách dřeňový a cukrový. Dřeňový se pěstuje na sklizeň čerstvého zeleného semene, při cukrovém hrášku nás zajímají mladé lusky. Oběm skupinám vyhovuje slunné nebo jen mírně přistíněné stanoviště s dobře propustnou hlinitou půdou.

Hrách nesnáší organické hnojení, jde o plodinu druhé a třetí tratě, která se pěstuje po bramborách nebo jiné zelenině. Při dlouhodobém suchu je nutno zalévat. Odrůdy vyšší než jeden metr je vhodné vysévat k opoře, nižší odrůdy to zvládnou bez opory.

Pěstování dřeňového hrachu

Výsev: skleník – leden až únor, záhon – březen až červen
Sklizeň: květen – srpen
Rozteče: 20 – 30 cm x 5 – 8 cm

Kdy sbírat semena

Hrách dřeňový se sklízí v době „zelené“ zralosti, tedy obvykle v červenci nebo srpnu v době, kdy jsou semena stále sytě zelená, ale již plně narostlá.

Sklízet jej můžeme i po úplném dozrání. Scvrklá a chuťově nahořklá semínka však slouží spíše k výsevu v dalším roce. Sklizeň hrášku si můžete prodloužit až o jeden měsíc. Semena stačí vysévat s týdenní roztečí.

Sklizeň plodů hrachu
Foto: iStock

Jak skladovat čerstvý hrášek

Čerstvý hrášek lze uchovat přibližně deset dní v igelitovém sáčku v chladničce, vyžaduje vlhkost kolem 90 %. Dá se také zamrazit nebo sterilizovat. Cukrový hrách v chladničce vydrží přibližně týden.

Naše volba odrůd

  • ‚Cedrik‘ – pozdní dřeňová odrůda s velkými semeny, výsev od března do dubna, poté v květnu a červnu
  • ‚Zázrak z Kelvedonu‘ – raná dřeňová odrůda, zralost již za dva měsíce, výsev časné i pozdní jaro
  • ‚Kudeř‘ – bezlistý polopozdní hrášek s velkými zrny, výsev brzy i později na jaře

Text: Ing. Lucie Peukertová, redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *