Okrasná zahrada

V lednu je prací v okrasné zahradě pomálu. Na tyto však nezapomeňme!




V prvním měsíci roku se zaměříme na potřebnou vláhu pro rostliny, zejména ve dnech bez sněhu. Můžeme se také pustit do zimního řezu či plánování nové sezóny.

Čemeřice v lednové okrasné zahradě
Foto: Shutterstock

Doplňujeme vláhu

Během dnů, kdy je slunečno a nemrzne, zavlažujme malé jehličnany a stálezelené keře osázené ve vnějších květináčích. I v zimě totiž potřebují vláhu – zejména v obdobích, kdy chybí sníh.

S naplněnou krhlou se v zimě občas vybereme i do zahrady, zejména k vždyzeleným dřevinám, které jsme si během podzimu vysadili do volné půdy. Dávku vláhy ocení a pomůže jim to zvládnout náročné období, kdy ještě nejsou dobře zakořeněné.

Zavlažení žádají i nedávno vysazené vřesy, vřesovce a také mladé okrasné stromy či keře. Dejme však pozor, abychom tuto zeleň příliš nepřelili.

Jehličnany a stálezelené keře v květináčích v zimním období
Nedostatek vláhy může způsobit v zimě uschnutí dřevin. Foto: Shutterstock

Pečujeme o čemeřice

Čemeřice černá (Helleborus niger) je krásná trvalka, kterou si v kvetoucím stavu koupíme během zimy. Koupenou rostlinu můžeme využít k ozdobení exteriéru, v přetopeném interiéru se jí dařit nebude. Venku jí vyhraďme světlé a chráněné místo. Květináč s ní umístíme do proutěného košíku nebo jiné nádoby, aby byly kořeny rostliny dostatečně chráněny před mrazem.

Kromě toho nezapomeňme na občasné zavlažení této odolné krásky. Dejme však pozor, čemeřice nesnášejí dlouhodobé smáčení substrátu. Nadměrná vlhkost substrátu způsobuje zahnívání kořenů a následné uhynutí rostliny.

Nezapomeňme, čemeřice během zimy nevysazujeme do volné půdy, počkáme s tím až na jarní měsíce, než se oteplí a půda se trochu zahřeje.

Péče o čemeřici černou v květináči
Při pěstování v květináči se vyhněme přelitou rostlin. Foto: Shutterstock

Chráníme dřeviny

Pro mnohé lokality je v zimě typická bohatá sněhová nadílka. Přestože sníh z mnoha důvodů ti, kteří máme zahrady, vítáme, někdy v nich může způsobovat problémy. Pěstujeme-li například sloupovité jehličnany, ale i druhy a odrůdy s rozložitějším růstem, měli bychom je před avizovaným intenzivnějším sněžením svázat pevným provázkem.

Zatížené těžším sněhem trpí, hrozí, že dojde k jejich zlomení. Kromě svázání je přínosné průběžně sníh z jednotlivých větví setřásat. Použijme k tomu například koště, snažme se vyhnout nářadí, které by zeleň mohlo poškodit.

Střásání sněhu z větví stromů v zahradě
Jehličnany zatížené sněhem trpí, proto ho z jednotlivých větví průběžně setřásáme například koštětem. Foto: Shutterstock

Začněme s řezem

V lednových dnech, kdy je slunečno a nemrzne, se pusťme i do některých typicky zimních zahradních prací. Například můžeme zcela odstranit přestárlé stromy, keře, živé ploty nebo porosty popínavých rostlin.

Zimní období je také vhodnou příležitostí k prosvětlení opadavých kvetoucích keřů. Postup je jednoduchý. Z keřů vždy vyřežme co nejblíže půdě všechny nejstarší, poškozené nebo suché větve.

Realizaci řez si však dobře promysleme a zjistíme, co konkrétně vyžaduje dřevina, kterou se chystáme upravovat. Pokud se například bezhlavě pustíme do zmlazování druhů kvetoucích na jaře, můžeme se připravit o květiny.

Prořezávání a prosvětlení stromů a keřů
Když je slunečno a nemrzne, můžeme se pustit do odstraňování přestárlých stromů, keřů nebo porostů popínavých rostlin. Foto: Shutterstock

Připravujeme zlepšení

Nevlídné zimní dny využijme k zaslouženému odpočinku od sezónních zahradních prací, ale také k přípravě a plánování blížící se nové sezóny. Zkontrolujme, zda máme veškeré nářadí a zařízení; připravme si seznam semen, která budeme potřebovat a postupně začněme s jejich nákupem.

Můžeme si také doplnit odborné informace, přečíst si o trendech či poznat nové druhy a odrůdy rostlin. Ideální je také si během zimy udělat seznam nových druhů, kterým by se v naší zahradě mohlo dařit a dokázali bychom jim poskytnout vhodné podmínky či prostor pro růst.

Naplánovat si v zimních dnech a v pohodlí domova můžeme nejen drobná zlepšení, ale také větší rekonstrukci zahrady. Kvalitní příprava je iv tomto případě základem úspěchu.

Plánování zahrady na novou sezónu
Kvalitní příprava na novou sezónu je základem úspěchu. Foto: Shutterstock

Na co ještě nezapomenout

  • Kontrolujeme ve sklepě uskladněné cibule a hlízy. Zároveň dohlédneme i na rostliny původem z teplejších oblastí, které během sezóny máme venku a nyní je máme zazimované. Dopřejme jim průběžně trochu vláhy a prostor, kde je zimujeme, během slunečných lednových dnů vyvětrejte.
  • Průběžně odstraňujeme i suché listy z rostlin, případně likvidujme uhynulé jedince.
  • Instalujeme do zahrad ptačí budky a poskytovat ptákům vhodný druh potravy. Nezapomínejme na to hlavně během mrazivých zimních dnů.
  • Na trávník teď nevstupujeme, snažme se mu vyhnout hlavně během dní, kdy mrzne. Snažme se také neházet na něj odhrnutý sníh z okolí domu a nevytvářet na něm sněhové kopy.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *