Užitková zahrada

Vraťme zeleninu našich předků do zahrad: Jak pěstovat a využít okrouhlici a tuřínu?





V posledním období se zvyšuje zájem o různé, často zapomenuté nebo znovuobjevené plodiny. Mezi ně patří okrouhlice, známá také jako vůdce, a podobná, ale trochu jiná tuřín. Obě jsou velmi nenáročné na pěstování, odolné vůči nepříznivým podmínkám a prospěšné zdraví.

Kulatá a tuřín
Foto: Shutterstock

Před objevením Ameriky a následným rozmachem pěstování plodin z tohoto kontinentu byly u nás kulatá a tuřín velmi rozšířené. Později je nahradily brambory. Dnes si obě zapomenuté plodiny lidé zaměňují. Vysvětlíme vám rozdíl a důvody, proč by mohly být zajímavým obohacením pro vaši zahradu a jídelníček.

Kulatá

Kulatá (Brassica rapa subsp. rapa), i když připomíná řepu, je ve skutečnosti druh z čeledi příbuzného zelí. Pěstujeme ji pro zhrublý kořen, na rozdíl od jiných druhů: pro listy (kapusta, zelí, růžičková a listová kapusta), květenství (květák, brokolice) nebo košťály (kedluben).

Tento kořen chutí připomíná kedluben, jemně i ředkvičky, přičemž mladé bulvy jsou poměrně křehké a svěží. Z hlediska nutričních hodnot je pro nás přínosem obsahem sodíku, vápníku, draslíku, železa, hořčíku, kyseliny L-askorbové, kobalaminu, či vitamínů A, D a B6.

Kromě toho zlepšuje trávení, zvyšuje imunitu a považuje se za dobrou prevenci proti rakovině a osteoporóze. Je dobrým zdrojem antioxidantů, vlákniny a živin.

Kořen kulatý
Kořen kulaté Foto: Shutterstock

Jak pěstovat okrouhlici

Kulata se tradičně pěstuje v zemích Přední Asie, Číny a ve Středomoří. Snáší i nehostinnější poměry v oblastech s chladnějším klimatem a kratším vegetačním obdobím. Dnes je proto oblíbená také v Anglii, Francii, Kanadě a Skandinávii.

Její vegetační doba je velmi krátká, jen 8 – 10 týdnů od výsevu po sklizeň. Je to dvouletá rostlina, v první sezóně tvoří bulvu, ve druhém rozkvete a vytvoří semena, pak hyne. Snáší pokles teplot až do -7 °C, pro její rozvoj je ideálních 12 až 20 °C.

Rozlišujeme časný a pozdní typ odrůd kulaté. Odrůdy mají tvary od kulovitých až po zploštělé a barvy obvykle na bílém základě, některé odrůdy s červenými či fialovými tóny.

Jarní odrůdy můžeme vysévat již v březnu, podzimní v červnu, červenci nebo až v srpnu. Na jaře je využíváme pro čerstvou spotřebu, v podzimních a zimních měsících je po sklizni můžeme dlouhodobě uskladnit. Sklízíme je v červnu až červenci, podzimní v říjnu až listopadu. Vyséváme do řádků cca 40 cm od sebe, vzdálenost v řádku 10 – 15 cm, do hloubky 1 až 1,5 cm.

Pro pěstování kulaté jsou vhodné půdy s dostatečným obsahem vápníku a snadno přístupnými živinami. Před výsadbou se doporučuje použít kompost místo hnoje. Jak je u brukvovitých rostlin obvyklé, nevyhovuje její nadměrný obsah dusíku, na což reaguje tvorbou dutinek v bulvách a horší chutí.

Pěstování kulaté v zahradě
Kulatá Foto: Shutterstock

Využití v kuchyni

Kulata se využívá v kuchyni jako brambory, je výborná vařená, dušená či pečená. Mladé a křehké bulvy můžeme použít i syrové do salátů či nakrájené jako přílohu, strouhané nebo rozmixované ve smoothies.

Mladé listy jsou také výživným doplňkem salátů, polévek nebo opět do smoothies. Mají jemně pikantní chuť, která oživí každý pokrm.

Kapka

Kapka (Brassica napus subsp. nappobrassica), někdy lidově nazývaná turín či runkla, je svým charakterem a využitím podobná okrouhlici. Pár rozdílů se však najde.

Její listy jsou bohaté na vápník, proto je vhodná při léčbě zlomenin. Obsahuje také vysoké množství antioxidantů a vlákniny, napomáhá účinné detoxikaci a dobrému trávení. Příznivě působí na kardiovaskulární soustavu a přítomné glukosinoláty potlačují rozvoj rakovinných buněk. Je vhodná i při cukrovce (diabetes).

Kořen tuřín
Kořen tuřínky Foto: Shutterstock

Jak pěstovat tuřín

Kapka má osříněné listy, žluté tóny a je náročnější na teplou polohu a výživnější půdy. Vyséváme ji v dubnu až květnu, vyžaduje dostatek místa – spon alespoň 40 x 40 cm. Sklizeň bývá obvykle v září až říjnu. Můžeme ji však nechat na záhonu až do prosince, kdy ji vybíráme přímo před jejím spotřebováním.

Kapka je nenáročná plodina, ale nemá ráda dlouhodobější sucho. Snáší při pěstování i polostinná stanoviště.

Pěstování tuříny v zahradě
Kapka Foto: Shutterstock

Využití v kuchyni

Stejně jako u oblázku můžeme zpracovat i její listy, které mají již zmiňovaný vysoký obsah vápníku.

Samotný kořen tuřínu můžeme zpracovat podobně jako brambory – jako kaši, hranolky. Výborná je iv zeleninových šťávach.

Galerie ke článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *