Okrasná zahrada

Zakročte proti mšicím, roztočům, bzdochám a ostatním škůdcům bez použití chemie





Stále více lidí hledá způsob, jak se zbavit škůdců bez chemie. Představíme vám pár tipů, jak se zbavit nechtěných hostů na zahradě, co možná nejšetrněji.

Přírodní postřik proti mšicím, roztočům či bzdochám
Foto: Shutterstock

Rostlinná ochrana

Chutné a aromatické bylinky svou výraznou vůní matou, odpuzují či dokonce ničí škůdce. Proto je vhodné tyto bylinky zasadit k zeleninovým záhonům.

Celý přehled bylinkových ochránců zeleniny jsme popsali v článku: Symbiotická zahrada: Objevte bylinkových ochránců zeleniny

Přírodní postřiky proti škůdcům

Bohužel ne vše vyřešíme budováním ochranné rostlinné zdi. Někdy je třeba zakročit i postřikem. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte následující přírodní postřiky:

Česnekový postřik

Česnek je výborným bojovníkem proti perenospóru, mšicím, roztočům a vrtavce mrkvové.

Smíchejte 75g prolisovaného česneku s 10 litry vody. Nechte louhovat 24 hodin. Neředěný nálev stříkejte přímo na listy nebo půdu.

Kopřivový výluh

Asi nejznámější bojovnice proti mšicím a sviluškam chmelovým je kopřiva. Také stimuluje růst rostlin.

Z 1 kg čerstvé kopřivy a 10 l vody připravíme výluh. Po dvou dnech stříkáme přímo na rostlinu. Účinnost postřiku můžete zvýšit přidáním cca 0,5 kg cukru.

Rajčatový nálev

Rajčatový nálev je účinný proti mšicím, roztočům, bzdochám a mlynáři zelnému.

3 kg rajčatových listů a výhonků smíchejte s 10 l vody. Pomalu vařte asi 30 minut. Před postřikem je třeba zředit 2x a přidat 40 g mazlavého mýdla. Stříkejte přímo na rostliny.

Přírodní postřik proti škůdcům
Foto: Shutterstock

Kapradina samčí – výluh

Výluh z kapradiny působí na mšice krvavou, štítničky a puklice.

1 kg čerstvých listů zalijte 10 l vody a louhujte 3 až 4 dny. 10x zředěným postřikem proveďte zimní postřik ovocných stromů.

Palinový výluh nebo vývar

Pelyněk obsahuje éterické oleje a pryskyřice, které odpuzují mšice a motýly.

300 g čerstvé pelyňku vyvařte nebo vyluhujte (24 hodin) v 10 l vody. Neředěný výluh stříkejte přímo na rostliny – působí proti mšicím a mravencům. Vývar zase působí proti mlynáři.

Vratičový nálev

300 g čerstvého vratiče louhujeme 24 hodin v 10 l vody. Neředěný nálev působí proti mšicím, háďátku a mravencům.

Pampeliškový výluh

Proti mšicím a roztočům na ovocných stromech si připravte pampeliškový výluh.

200 až 300 g rozdrcených kořenů nebo 400 g rozdrcených listů luhujte 2-3 hodiny v 10 l vody. Přeceďte a ihned stříkejte na ovocné stromy v době rašení a po odkvětu v 10-ti denních intervalech.

Tabákový výluh

Ve třech litrech vody rozmícháme 150 g tabáku a hodinu vaříme na mírném ohni. Občas promícháme. Po vychladnutí přecedíme přes gázu, rozředíme s vodou v poměru 1:1 a stříkáme na rostliny napadené mšicemi.

Manuální odstraňování

Existují také manuální způsoby boje: klasické sbírání a likvidování škůdců, nebo jejich přesun na jiné místo (ne na sousedovu zahradu).

Pokud nemáte čas na sbírání, vývary a výluhy, trh momentálně nabízí mnoho alternativ v podobě bio postřiků. Vždy však buďte opatrní, řiďte se návody a myslete také na domácí a ostatní živočichy v zahradě.

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *