Užitková zahrada

8 oblíbených naťových rostlin, které se vejdou do květináče a ulahodí očím i jazyku




Jako pěstitelé rostlin máme různé možnosti, jak se věnovat svému koníčku. Někteří máme zahrádku, jiní jen prostor na oknech či balkonech. Ovšem i tato omezená plocha stačí k pěstování okrasných či užitkových druhů.

Oblíbené bylinky s natí pěstované v květináči na balkoně nebo okenním parapetu
Foto: Shutterstock

Podobně jako můžeme pěstovat různé druhy okrasných rostlin v květináčích na oknech, i užitkové rostliny mohou být různorodé. Někteří zahrádkáři si mohou zvolit například jahody, měsíční nebo celoroční zahradní, balkonová minirajčata nebo chilli papričky.

Speciální kategorii tvoří rostliny, které nám poskytují aromatickou nať. Můžeme je zařadit do více kategorií, například podle jejich životnosti – jednoleté, trvalé nebo dvouleté.

1. Oblíbená bazalka nejen do kuchyně

Bazalka je oblíbenou rostlinou (Ocimum basilicum), které se pěstuje několik typů – drobnolisté, velkolisté, červené i zelené. Přináší nám svoji osobitou vůni, kterou máme v jídlech tak rádi. Typ bazalky si vybíráme podle podmínek: okenní truhlík nebo velkorysejší prostory na terase či balkoně.

Drobnolistá bazalka působí svým kompaktním vzrůstem utěšeně, ale při sklizni lístků může být méně praktická. Obvykle rezignování použijeme i křehké kousky „větviček“, které jsou však v jídle nenápadné a nepřekážejí. Oproti tomu velkolistá bazalka typu „salátový list“ ( Lettuce Leaf) má tak velké listy, že jeden může nahradit až deset listů klasické bazalky. Jejich plochu zvětšuje hlavně bublinatý tvar.

Velkolistá bazalka typu salátový list "Lettuce Leaf"
Velkolistá bazalka typu salátový list „Lettuce Leaf“ Foto: Shutterstock

Za pozornost stojí i bordovolité bazalky. Existuje více typů a liší se velikostí listů, podílem tmavého pigmentu a sladkým aroma, které může připomínat hřebíček. Jejich barva vynikne v pestrých zeleninových salátech.

Bazalku pěstujeme obvykle jako jednoletou. Můžeme ji vysévat ve více vlnách během sezóny. Když začne vytvářet soukvětí, je lepší je v zárodku odstranit, aby se nevyvíjely dále na úkor listů. Tyto „klásky“ jsou však stejně aromatické a můžeme je také zužitkovat jako koření.

Kromě výše zmíněných existují i ​​druhy označované jako „trvalkové“. Rostou více let, ale nesnesou naše zimy s mrazy, proto je musíme přezimovat v teple. Jedná se například o bazalku posvátnou a (Ocimum sanctum) a bazalku indickou (Ocimum tenuiflorum).

Bazalka patří rovněž k rostlinám, které mají příznivé účinky na naše zdraví. Například zlepšuje trávení, usnadňuje odkašlávání a podporuje dobrý spánek.

Květy bazalky thajské
Thajská bazalka Foto: Shutterstock

2. Nenáročná pažitka pravá

Pažitka pravá (Allium schoenoprasum) je velmi oblíbená bylinka, známá svou nenáročností. Je jednou z nejběžnějších bylinek, která se často prodává jako vypěstovaná rostlina v obchodech. Po přesazení z původního substrátu do květináčů nebo truhlíků začne na plném slunci vytvářet vitálnější a mohutnější listy, než jak rostly v podmínkách množáren.

Pokud chceme prodloužit období jejich sklizně, můžeme pažitku během vegetačního klidu v zimním období umístit do tepla bytu. Poměrně rychle však přichází o svou vitalitu, proto se jí více daří na oknech nebo balkonech. Zajistíme-li jí zdravý substrát a přiměřenou zálivku, poskytne nám během celé sezóny nové listy. Její jedlé růžovofialkové souvětí můžeme také použít ke zdobení jídel.

Pažitka dokáže přezimovat iv exteriéru, není třeba se o ni bát. Nezapomínejme však během zimy na závlahu během teplejších period zimy.

Květy pažitky pravé
Pažitka pravá Foto: Shutterstock

3. Čínská pažitka s chutí medvědího česneku

Čínská pažitka, známá také jako „česneková“ (Allium tuberosum), je nenáročný, ale stále málo známý druh. Je blízkou příbuznou klasické pažitky, ale na rozdíl od ní má ploché listy, které chutí a vůní připomínají medvědí česnek. Ten však, jak víme, už na začátku léta zatahuje zelenou část pod zem, zatímco čínská pažitka poskytuje nať během celé sezóny.

Tato pažitka dorůstá až do výšky 40 – 50 cm v závislosti na podmínkách. Květy v květenstvích jsou bílé a objevují se na konci sezóny. Rostlina velmi ochotně vytváří četná semena, ale můžeme si ji rozmnožit i dělením trsů. Při pěstování tohoto druhu na balkoně nebo v okenních květináčích je vhodné použít objemnější nádoby, stejně jako u jiných bylin.

Květy čínské pažitky
Čínská pažitka Foto: Shutterstock

4. Nedoceněná naťová petržel

Naťová petržel (Petroselium crispum) je známá, ale poněkud nedoceněná bylinka, kterou můžeme umístit na balkony a okna. Na rozdíl od kořenového typu tvoří rozvětvenou a bujnou nať, pro kterou jej pěstujeme.

Dělíme ho na hladkou a kudrnatou petrželku. Zatímco někteří zahrádkáři preferují kudrnatý druh pro jeho nápadný ozdobný vzhled, jiní zase hladká petržel, která není tak tuhá a poskytuje výraznější aroma. Máte-li dostatek místa, můžete vyzkoušet oba typy a porovnat je.

V prvním roce roste jen nať, která často zůstává během zimy v dobrém stavu. Kořen této bylinky přezimuje při běžných podmínkách a druhý rok má snahu znovu vyrašit, vykvést, vytvořit semena a zajít. Od začátku jarního rašení až do dozrání semen poskytuje ještě poměrně dlouhou dobu i lístky, které můžeme sbírat i v části druhého roku.

Kudrnatá naťová petržel
Kudrnatá naťová petržel Foto: Shutterstock

5. Saturejka, základ koření čubrica

Známe dva druhy saturejky – jednoletou saturejku zahradní (Satureja hortensis) a trvalou saturejku horskou (Satureja montana). Saturejka zahradní dorůstá výšky přibližně 30 cm a má tendenci dřevnatět na konci sezóny. Tuto vlastnost můžeme ovlivnit sestřiháváním, což ji nutí vytvářet nové větvičky s mladšími a jemnějšími pletivy. Pokud jí dovolíme po odkvětu dozrát, zvykne se sama vysévat, čímž se porost obnovuje sám každý rok.

Saturejka horská dosahuje větších rozměrů, ve volné půdě může vyrůst až do výšky 50 cm. Je vhodné ji pravidelně zmlaďovat zpětným řezem, abychom udrželi její kompaktnější tvar.

Obě mají podobný vzhled a aromatickou nať s drobnými, úzkými listy. Tyto lístečky nám dochutí širokou škálu jídel od masa přes ryby, zeleninu až po luštěniny. Saturejka má také příznivé účinky na zdraví – na trávení, dýchací soustavu, zlepšuje srdeční činnost a působí protizánětlivě. Na Balkáně je známá pod názvem „čubrica”, kde se těší velké oblibě jako stejnojmenný pepř. Dokáže jídla oživit a dodat jim středomořský punc.

Saturejka zahradní
Saturejka zahradní Foto: Shutterstock

6. Drobný a voňavý tymián

Tymián, nazývaný také douška tymiánová (Thymus vulgaris), pochází z podobných suchých středomořských stanovišť jako saturejka. Má také podobně aromatickou nať, která odolává silnému slunci. Sestává z drobných větviček a úzkých, malých, ale intenzivně voňavých listů. Podobné jsou také jeho příznivé účinky na trávení, dýchací systém a oběhovou soustavu. Výrazné silice působí opět protizánětlivě.

Drobný vzrůst, houževnatost a dlouhověkost dělají tymián hodnotným druhem pro balkonové a okenní zahrádky. Má-li zajištěny vhodné podmínky, dokáže poskytovat aromatickou nať několik let. Pravidelným sběrem lístků jej průběžně tvarujeme – vhodný tvar je polokoule nebo koule.

Na konci jara a během léta vytváří půvabná drobná bílo-růžovkastá květenství. Je jen na nás, jestli je necháme vyrůst, nebo upřednostníme tvorbu listů. Stačí mu chudší substrát a dobře snáší vysoké teploty.

Tymián nebo jinak douška tymiánová
Tymián, nazývaný také douška tymiánová Foto: Shutterstock

7. Citronový tymián, aromatický kříženec s mateřídouškou

Citronový tymián (Thymus x citriodorus), kříženec tymiánu a mateřídoušky, pěstujeme pro jeho výrazné aroma po citrónech. Tento druh má podobné nároky na pěstování jako rodičovský tymián. Dorůstá menších rozměrů a vyznačuje se plíživým růstem, což zdědil po mateřídoušce.

Jeho intenzivní a atraktivní aroma se skvěle hodí nejen do salátů, ale také do různých nápojů. Často také můžeme vidět bíle či žlutě panašované druhy, které se vyskytují při více kultivarech.

Citronový tymián
Citronový tymián Foto: Shutterstock

8. Ostrá, ale osvěžující kapucínka

Kapucínka je jednoletá rostlina, ale ne vždy doceněná jako jedlá bylinka. Pěstují se dva podobné druhy: kapucínka větší (Tropaeolum majus) a kapucínka menší (Tropaeolum mínus). Je známá ostrou, řeřichově chutnající natí, která zahrnuje nejen listy, ale také jedlé zářivě barevné květiny. Tyto květiny jsou výrazným osvěžením salátů a ozdobou různých jídel. Kromě ostré chuti je zdrojem silic s protizánětlivými a antibiotickými vlastnostmi, které se využívají při léčbě lidí i zvířat.

Podle odrůdy může růst kompaktně nebo jako popínavá, resp. plíživá rostlina. Existují i ​​různé panašované kultivary, které jsou rovněž vhodné pro kulinářské i léčebné účely. Při pěstování popínavé verze kapucínky můžeme nechat rostlinu převiset z nádob, nebo jí poskytnout vedení a popínat ji jako lem oken či balkonu.

Květy kapucínky
Kapucínka větší Foto: Shutterstock

Tyto zmíněné druhy bylinek se nám osvědčily k pěstování v omezených podmínkách, jakými jsou malé půdní objemy typické pro balkony a okenní zahrádky. Při běžné péči nám dokáží spolehlivě poskytovat užitek téměř po celý rok. Jsou ideální volbou, pokud si chcete rozšířit vaše zahrádkářské hobby.

Pro většinu z těchto bylinek, kromě tymiánu a saturejky, je vhodné použít klasické zahradní substráty. Doporučujeme také hnojit biohnojivy podle návodu a zajistit jim vhodné podmínky – ideální je plné slunce. V případě částečného stínu je vhodné pozorovat stav rostlin a stanoviště jim včas upravit.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *