Okrasná zahrada

Dinosauří rostlina v našich zahradách: Slyšeli jste už o obrovské guneru?




V zahradách a parcích natrefíme zejména na známé a často využívané rostliny, ale občas se mezi nimi mohou vyskytnout i takové, které nás svým vzezřením překvapí. Mezi takové druhy řadíme i guneru, nebo jinak barotu.

Gunnera manicata
Foto: Shutterstock

Gunera (Gunnera manicata), nazývaná také barota rukávovitá, vyniká prostoro výraznými rozměry, ale také dramatickými tvarovými efekty, které se nepodobají jiným rostlinám. Její obrovské dopisy mohou mít až tři metry, i když v našich podmínkách dorůstají o něco menší.

Kromě tohoto druhu se někdy pěstuje io něco menší Gunnera tinctoria, barota chilská, se kterou si ji můžeme splést. Dorůstá výšky a šířky kolem dvou metrů a má hlouběji vykrojené listy. Nároky na pěstování mají oba druhy podobné.

Původem z deštného pralesa

Oběma gunerám vyrůstají velkolepé listy z báze, která jen mírně vyčnívá nad povrchem půdy. Hrubé ostnaté stonky nesou velké dlaňovité listy, které svádějí vodu ke kořenům rostlin. V červenci až srpnu dospělá rostlina kvete drobnými květy ve válcovitém květenství, které dosahuje výšky až 1 metr.

Pocházejí z deštných pralesů Kostariky, Kolumbie a Brazílie, proto jsou velmi náročné na vodu a vyhovují jim bažinaté podmínky nebo alespoň vydatná vláha. Zároveň to omezuje jejich pěstování jen na jižnější oblasti naší země, do úrovně zimních mrazů přibližně -22 °C. Přesto se na zimní období dělají opatření pro jejich úspěšné přezimování. Tyto nároky přispívají k faktu, že je vídáme jen velmi zřídka.

Gunnera tinctoria
Foto: Shutterstock

Jak zazimovat guneru

Koncem října seřízneme listy nad povrchem půdy cca 30 – 40 cm. Odstřižené listy můžeme použít k přiklopení kořenů, které zároveň zasypeme větším množstvím suchých listů nebo slámy. Tato izolační vrstva se udrží na místě, překryjeme-li ji netkanou textilií. Můžeme ještě přiklopit polystyrenovými deskami tak, aby zamezovaly pronikání vody na zimující rostlinu.

Jak pěstovat guneru

Velice vhodné místo pro tuto rostlinu je v blízkosti přírodních jezírek. Stanoviště může být slunné i polostinné. Nevyhovují jí vápenaté půdy, spíše kyselé až neutrální.

Při výsadbě je vhodné dodat do rozměrné jámy velké množství kvalitního humusového substrátu a obohatit i vyzrálým chlévským hnojem. Dodržíme-li tyto podmínky spolu s bohatou závlahou, můžeme očekávat rychlý růst do velkých rozměrů.

Gunnera manicata u přírodního jezírka
Foto: Shutterstock

Díky obrovským efektním listům, pravěkému vzhledu a dlouhověkosti se jí říká také „dinosauří rostlina“. V případě, že jí dopřejete vyhovující stanoviště a podmínky, stane se ohromujícím detailem ve vaší zahradě. Ručíme za to, že upoutá nejen obdivovatele impozantních druhů, ale i těch méně fascinovaných světem rostlin.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *