Okrasná zahrada Pracovní postupy

Máte v zahradě brslen nebo jiné panašované rostliny? S jejich řezem už dlouho neváhejte




Srpen, ale i začátek školního roku jsou z pohledu zahradních prací poněkud klidnějším obdobím. Co se týká řezu, na panašovaných rostlinách se zaměříme na odstraňování výhonků, jejichž zbarvení je zcela jiné než na celé rostlině.

Stříhání zelených větviček z panašované rostliny
Větvičky, které budeme řezat, najdeme snadno. Mají zelenou barvu, na rozdíl od všech ostatních na daném keři. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Výraz „panašovaný“ znamená v rostlinné říši, že listy rostliny jsou na rozdíl od původního druhu se zelenými listy zbarveny dvěma a více barvami. Nejčastěji se jedná o bílozelené či žlutozelené listy.

V srpnu zkontrolujeme panašované rostliny a odstraníme výhonky, které se barevně odlišují, jsou například zelené či bílé.

Jak stříhat panašované rostliny

Panašované rostliny, podobně jako jejich zelení předkové, vyžadují pravidelný řez. Avšak v tomto období roku se obvykle stačí zaměřit na větvičky, které se jakoby „zbláznily“ a „svrhly“ se na svou původní formu, ze které byl panašovaný kultivar vyšlechtěn.

Nejčastěji na barevné rostlině najdeme větvičky se zelenými listy, ale někdy se větvička „splete“ natolik, že roste bez základního pigmentu chlorofylu jako krémově bílá.

Bílé listy na panašovaných rostlinách
Na panašovaných rostlinách zvyknou sem tam vyrůstat výhonky se zcela zelenými listy. Méně často jsou, jako i tady, zcela bílé, protože zcela absentuje chlorofyl, zelené barvivo. Takové dopisy pak ani nejsou schopny fotosyntézy. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Tyto spontánní odchylky se poměrně často vyskytují na různých kultivarech brslenu Fortuneova (Euonymus fortunei), jako jsou ‚Emerald Gaiety‘, ‚Emerald ‚n‘ Gold‘, ‚Sunspot‘ a ‚Silver Queen‘. Jsou výsledkem genetické nestability kultivaru. Kromě brslenu je výskyt zcela běžný iu mnoha jiných panašovaných stálezelených i opadavých druhů.

Takové zelené větvičky vyrůstající z jinak barevně olistěného keře mají tendenci růst rychleji než panašovaná část rostliny. Je to proto, že obsahují vyšší množství chlorofylu a fotosyntetizují, získávají tedy výrazně více energie.

Pokud bychom je nerezali či nestříhali, časem nabudou nad rostlinou nadvládu a panašovaná, atraktivní část postupně může odumřít. Proto se snažíme odstranit všechny „svržené“ výhonky, které během léta vyrostly. Odřízneme je v místě, kde vyrůstají z panašované části rostliny.

Druhý způsob řezu brslenů v tomto období je jejich zmlazení pomocí hlubokého řezu. Seřízneme asi polovinu keře, čímž podpoříme růst nových výhonků z níže položených částí rostliny.

Krok za krokem: Jak na řez bršlena

1. Pokud keř přerostl prostor

Pokud keře začaly přerůstat prostor, kde „jsou vítány“, dává smysl jejich hlubší zmlazení o přibližně polovinu. Jednodušeji se také dostaneme na místa, odkud vyrůstají zelené výhonky.

Řezání brslena
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Zmlazení keře

Když jsme se rozhodli pro zmlazení, asi polovinu větví odřízneme nad zemí. Vybíráme staré větve. Podpoříme tak nový růst z báze. Používáme ostré nůžky.

Odříznutí starých větví bršlena
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Pokud nepotřebuje keř zmladit

Když nepotřebujeme keř zmladit, stačí jen odstranit zelené větvičky, a to buď z místa, odkud vyrůstají z panašované větve, případně zcela z báze rostliny.

Odstranění zelených větviček z panašované větve
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

4. Odstranění výhonů

Na keřích, které nezmlazujeme, ale i na těch zmlazených, odstraníme polovinu délky výhonů, které vyrostly letos. Zajistíme tak jejich kompaktní tvar.

Odstraňování poloviny délky výhonků
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

5. Po zmlazení keře

Po zmlazení keře o polovinu, abychom podpořili nový růst z báze keře, dohledáme a odstraníme všechny zelené větvičky.

Zmlazení keře brslenu o polovinu
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Co ještě řežeme v srpnu?

Pokud jsme rostliny v zahradě průběžně stříhali, v srpnu nás, co se týče řezu, nečeká mnoho práce. Řezat můžeme například vyrozené výhony angreštu, černého rybízu, plané výhonky z podnoží nesoucích ušlechtilou část, jako jsou růže a jiné roubované dřeviny.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *