Užitková zahrada

Lunární kalendář pro zahrádkáře – únor 2024




V minulosti byl právě únor posledním měsícem roku. Považoval se za nejnešťastnější v roce a traduje se, že právě proto je nejkratší. Pro zahrádkáře je však únor výjimečný, protože se naplno rozbíhají výsevy jejich budoucí úrody as nimi přichází první závan jara.

Čemeřice

*Náš lunární kalendář je připraven v souladu s principy 50letého výzkumu Marie Thunové, která se řídila souhvězdími na obloze, nikoli astrologickými znameními. Jednotlivé dny se tedy mohou lišit od klasických lunárních kalendářů, které jsou méně přesné.

01. – 02.02.2024 (dny kořenů)

Zkontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu, poškozené plody vyhodíme. Vyvětráme sklep, zkontrolujeme skleník a pařeniště. Odstraníme mech a lišejníky z kůry stromů, k zachytávání podložíme karton nebo textilii. Škrabku či nůž používáme opatrně, abychom nepoškodili kůru. Pokud se dá, můžeme vykopat jámy na jarní výsadbu stromů a keřů. Vyséváme celer na předpěstování.

03.02.2024 (den květin)

Opatrně odhrneme sníh z okrasných dřevin, aby se pod jeho váhou nepolámaly větve. Pokud je sněhu málo a mrazy jsou silné, nahrňme sníh z chodníků k růžím, naházme ho na záhony s trvalkami. Zkontrolujeme skalničky. Uvolněné jemně zatlačíme do půdy, podobně upravíme i kameny ve skalce a šlapáky v trávníku. Pokud je teplo, nadzvedneme přes den chvojí či textilii ze záhonů, aby rostliny nezačaly předčasně růst. Pokud nemrzne, vyvětrejte sklep s uskladněným ovocem a zeleninou.

 

 

04. – 05.02.2024 (dny dopisů)

Nezapomínejme ani na pokojové rostliny, vydatně je zalijeme. Altán a zahradní sezení připravujeme na novou sezónu. Polijeme rychlené jarní cibuloviny (tulipány, narcisy, sněženky, modřice). Mladým stromečkem vysazeným na podzim tvarujeme korunku podle typu doporučeného pro pěstovaný druh, odrůdu.

06. – 08.02.2024 (dny plodů)

Pozorně prohlédneme koruny stromů a odstraníme suché, mumifikované plody. Ty jsou zdrojem nákazy houbovými chorobami, proto by na stromech neměly zůstávat. Děláme prosvětlovací a zmlazovací řez ovocných dřevin. Pro řez ovocných dřevin si vždy vybírejme dny plodů, a to během ubývajícího Měsíce. Ve dnech bez mrazu řežeme révu. Provzdušníme kompost. Pokud to počasí dovoluje, můžeme vysévat rané odrůdy hrachu a špenátu. Během oteplení přes den větráme sklep a skladové prostory. Do bedýnek vyséváme papriky, rajčata a lilky, abychom je v dubnu mohli vysadit do skleníku. Pokud skleník nemáme, vyséváme jen papriky a chilli papričky.

09.02.2024 (den kořenů)

Polijeme stálezelené listnáče, jehličnany i vysazené v nádobách. Skypříme záhon s ozimným česnekem a cibulí. Důkladně vyhrabeme listí zpod keřů, stromů az trávníku. Nakličujeme středně velké hlízy brambor na brzký sběr koncem května, a to v bedýnce v jedné vrstvě při teplotě 12 – 14 °C na světle, aby byly klíčky pevné a vybarvené.

10. – 11.02.2024 (dny květin)

Řežeme a tvarujeme okrasné dřeviny, révu. Zkrátíme výhony muškátů, fuksií, vyměníme vrchní část zeminy v nádobách. Kvetoucí azalky a kamélie opatrně přihnojíme hnojivem na podporu kvetení. Vyséváme pomalu klíčící letničky a trvalky do bedýnek. Výsevy nezapomeneme označit jmenovkou a datem výsevu. Pokud je na skalce sníh, odházíme ho. Zkontrolujeme cibule a hlízy květin, které jsme na zimu odložili do sklepa.

 

 

12. – 14.02.2024 (dny dopisů)

Ve dnech bez mrazu polijeme stálezelené dřeviny a jehličnany. Vyčistíme zahradní jezírko, zkontrolujeme nádoby na vodu, bazén. Zalijeme pokojové rostliny, zejména azalky a kamélie. Do bedýnek vyséváme salát a rukolu pro sběr listů. Vyhrabeme a provzdušníme trávník, odstraníme drnu. Tvarujeme korunky mladým stromečkem vysazeným na podzim. Rozvezeme kompost a hnůj na záhony, k ovocným stromům a keřům.

15.02.2024 (den plodů)

Pokud počasí dovolí, můžeme vysévat rané odrůdy hrachu a špenátu, z kořenové zeleniny můžeme vysévat mrkev a ředkvičku. Z kmenů stromů odstraňujeme mech a lišejníky, kmeny natíráme vápenným mlékem. Pod stromy a pro volné záhony rozhodíme kompost. Nezapomínáme na pravidelnou kontrolu skladovaného ovoce. Do bedýnek vyséváme papriku a rajčata. Prosvětlujeme a zmlazujeme ovocné stromy a keře.

16. – 18.02.2024 (dny kořenů)

V případě příznivého počasí rozvážíme hnůj, kompost, štěpku na záhony, k ovocným stromům. Během sezóny nebudeme mít čas na opravu nářadí, udělejme to proto nyní. Probereme skladovanou zeleninu. Pokud není zamrzlá půda, kopeme jámy na jarní výsadbu stromů. Přesazujeme starší a rozrostlé pokojové květiny. Pokud nemrzne, přesazujeme trvalky.

19. – 20.02.2024 (dny květin)

Polijeme rychlené jarní cibuloviny. Postupně odstraňujeme nástilku ze záhonů. Druhy citlivější na chlad necháme ještě zakryté. Odstraníme suché a polámané části rostlin. Ve dnech bez mrazů větráme sklep. Seřízneme okrasné trávy.

21. – 22.02.2024 (dny dopisů)

Vypěstujme si mikrobylinky. Jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů v zimním období. Jejich pěstování je jednoduché, klíčí rychle a do týdne máme rostlinky připravené ke konzumaci. Takto si můžeme vysít semínka řeřichy, pak choi, zelí, ředkvičky či hrášku. Ve dnech listů nezapomínáme ani na pokojové rostliny. Vydatně je zalijeme, nyní dokáží vodu efektivně využít. Umí si tak přivyknout na zalévání jen během dní listů.

23. – 25.02.2024 (dny plodů)

Pravidelně kontrolujeme skladované ovoce – jablka, hrušky. Z kmenů stromů odstraníme mech a lišejníky, z korun odstraníme mumifikované plody. Kmeny chráníme vápenným nátěrem nebo krytem před výkyvy teplot ve dne a v noci. Vyséváme do zakořeňovačů první papriku a lilky. V teplejších oblastech vyséváme rané odrůdy hrachu a špenátu – klíčící rostliny snesou i -4 °C. Z kořenové zeleniny můžeme vysévat mrkev a petržel, z olejnin mák.

26. – 29.02.2024 (dny kořenů)

Vyséváme pór a celer na předpěstování sazenic. Do skleníku nebo teplého pařeniště vyséváme ředkvičku. Zaléváme stálezelené listnáče, jehličnany a rostliny v nádobách. Naplánujeme nové rozmístění záhonů a chodníků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *