Okrasná zahrada

Martin Čurda radí: Čím nahradit vzácnou rašelinu? A dá se to vůbec?





Dá se v zahradě něčím nahradit rašelina? Trápí nás, že při těžbě rašeliny se devastuje příroda a je to neekologické. Navíc jsme slyšeli, že i světové zásoby rašeliny jsou, podobně jako zásoby ropy, omezené.

Čím nahradit rašelinu v zahradě
V současnosti 9 z 10 kubíků rašeliny spotřebovává zahradní segment – ​​přimíchává se do substrátů nebo je základem v substrátech pro kyselomilné druhy.
Foto: iStock

Je tam jistá paralela. Obě zmíněné komodity jsou skutečně ve skupině „neobnovitelných zdrojů“, ačkoli se obě – ale s výrazně odlišnou rychlostí obnovují. Rašelina vzniká při rozkladu mechů, travnatých rostlin a stromů ve vlhkém a močálovém prostředí. Jedná se vlastně o rané stadium tvorby uhlí, které trvá tisíce let.

Rašelina se tedy, jako všechna fosilní paliva, průběžně doplňuje, neboť se tvoří stále. No vzniká rychlostí 1 mm za rok. Ložisko vznikající tisíce let přitom vytěžíme během několika desítek let. Kdysi se rašelina těžila jako palivo či podestýlka pod dobytek a stále je v oblibě, protože má velkou nasákavost a vzdušnost, ale minimální obsah živin.

Jak nahradit rašelinu

V současnosti 9 z 10 kubíků rašeliny spotřebovává zahradní segment – ​​přimíchává se do substrátů nebo je základem v substrátech pro kyselomilné druhy.

Naštěstí drtivá většina druhů rašelinu přímo nevyžaduje a nasákavý a vzdušný substrát můžeme pro ně vyrobit is použitím jiných materiálů. Například s použitím kompostu či dřevní štěpky. Úplně nejlepší je hutná, ale nadýchaná zemitá plsť, která prošla trávicím traktem žížal.

Žížaly v půdě
Žížaly jsou nedílnou součástí každé zdravé zahrady. Foto: iStock

Důležité je i to, že v případě kompostu či dřevní štěpky jde o zhodnocování vlastního zahradního odpadu bez nutnosti plundrovat přírodní zdroje – ať už rašeliniště nebo lesní hrabanku.

Rašelinu lze částečně nahradit i směsí pilin z jehličnatých dřevin, kompostu a doplňkové výživy, která snižuje pH. Nelze to však nahradit v poměru jedna k jedné, proto je dobré při pěstování kyselomilných druhů smíchat piliny alespoň s minimálním objemem rašeliny.

Galerie ke článku

Vaše dotazy pište na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Zahrada několik z nich vybereme a odpovíme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock

Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *