Recepty ze zahrady

Nedoceněná hluchavka jako léčivý plevel: Hojí rány, vyléčí močové cesty i dráždivý kašel




Od jara s námi vítá první sluneční paprsky a později se spolu s námi loučí s posledními teplými dny v době pozdního podzimu. Hluchavka je běžná rostlina, které se věnuje pramálo pozornosti.

Hluchavka
Foto: Shutterstock

V našich končinách se vyskytuje v hojném počtu au zahrádkářů je často považována za invazní plevel. Je však významnou medonosnou rostlinou, a tak je nesmírně cenná pro včelaře.

Sbírá se však i pro léčebné účely. Stejně jako to platí u jiných rostlinek, v naší blízkosti se vyskytuje tehdy, když ji my a naši blízcí potřebujeme. Hluchavka léčí ženské orgány, dýchací cesty, harmonizuje trávicí systém a detoxikuje organismus.

Účinky hluchavky jsou mnohostranné. Vyléčí močové cesty, ledviny, dělohu, vaječníky, má silné protizánětlivé účinky a léčí dýchací cesty. Čistí krev a detoxikuje organismus. Výjimečná je i při léčbě hemoroidů. Hluchavku lze užívat ve formě čajů, tinktur, obkladů či olejového macerátu.

Hluchavka má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky, blahodárně působí na pohlavní orgány žen i mužů.

Bílá, žlutá, purpurová… Víte, která z nich je nejvíce léčivá?

Na našem území roste několik druhů hluchavek a téměř všechny jsou léčivé. Přestože všechny druhy hluchavek pomáhají, pro léčebné účely se sbírá zejména nejznámější hluchavka bílá (Lamium album), která je ze zdravotního hlediska nejpopulárnější.

Její žlutá a purpurová sestra se jakoby ztrácejí v jejím stínu, přestože mají podobné léčivé benefity. Hluchavky jsou podobné kopřivě a často se považují za plevel.

Hluchavka žlutá
Foto: Shutterstock

Hluchavku najdete všude tam, kde roste kopřiva

Hluchavku naleznete téměř na celém území Asie a Evropy, vyskytuje se většinou všude tam, kde roste i kopřiva. V současnosti se stává také součástí flóry Severní Ameriky.

O používání hluchavky byly zmínky již v prvním století. V Evropě se v lidovém léčitelství objevuje až po patnáctém století s téměř všemi účinky, jaké jsou známy i dnes. V 19. století byla oficiálně prohlášena za léčivou bylinu.

V minulosti se hluchavka využívala zejména při léčení ženských problémů. Univerzální léčí onemocnění močových cest, záněty dýchacích cest a dutiny ústní. Z hluchavky bílé a žluté sbíráme samotné kvítky, u hluchavky purpurové kvetoucí vrcholky natě, pro venkovní použití můžete použít směs natě všech tří druhů.

U malých dětí hluchavka šetrným způsobem léčí průjmy a zklidňuje podrážděný trávicí trakt.

Hluchavka bílá: V čem spočívá její popularita?

V Evropě se pro své léčivé účinky používá již po staletí. Je nejpopulárnější z hluchavek a předpokládá se, že má nejvýraznější léčivé účinky, což je na škodu, neboť stejně účinné jsou i jiné druhy hluchavek. V některých velmi starých textech se dokonce uvádí jako nejúčinnější hluchavka žlutá.

Hluchavka bílá má bílé květy a dorůstá výšky 30 až 100 cm. Nejléčivější z celé rostliny je květ, který je i nejčastějším předmětem sklizně. Pokud sbíráte jiné části rostliny, zejména kvetoucí vrcholky, myslete na to, že na čaj budete potřebovat větší množství než účinnějších květin.

Hluchavka obsahuje zejména éterické oleje, saponiny, flavonoidy, třísloviny, slizové látky, aminokyseliny, cholin, histamin a minerály – zinek, křemík, železo a vápník.

Hluchavka bílá
Foto: Shutterstock

Sběr a sušení hluchavky

Hluchavka bílá kvete od konce dubna až do října bílými a smetanově bílými oboustrannými květy. Sbírají se především květiny za suchého počasí.

Sběr květin není snadný. Jsou tak drobné, že než je natrháte potřebné množství, pořádně se zapotíte. Na cca 500 g sušených květin potřebujete natrhat přibližně 4 až 5 kg čerstvých květin. Květy se nesmí promačkat a zapařit, jinak rychle zhnědnou.

Sušíme je ve stínu, při zrychleném sušení maximálně při teplotě 35 °C. Správně usušené květiny hluchavky chrastí, mají bílou nebo nažloutlou barvu, mírně nahořklou chuť a jsou téměř bez pachu. Nať sušíme zavěšenou ve svazcích. Skladujeme v tmavých nádobách, aby nedošlo k navlhnutí a znehodnocení.

Nasbíraná hluchavka bílá
Foto: Shutterstock

Léčivé účinky hluchavky bílé

Hluchavka bílá léčí zejména dýchací cesty, průdušky i plíce, uvolňuje hleny, pomůže vykašlávat. Má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky, blahodárně působí na pohlavní orgány žen i mužů.

Zevně se používá jako obklad na mokvavé rány, vředy a křečové žíly. Je součástí mnoha směsí pro léčbu prostaty. Pro ochranný vliv slizu na sliznice a také protizánětlivé účinky tříslovin se květ hluchavky používá při zánětech dutiny ústní a horních cest dýchacích.

Hluchavka purpurová patří mezi nejsilnější ženské bylinky

Její hlavní předností je léčba ženských onemocnění, proto je považována i za ženskou bylinku. Plnohodnotně nahradí svoji bílou příbuznou, rovněž obsahuje množství léčivých látek a navíc má univerzálnější použití.

Podobně jako kontryhel, hluchavka pomáhá při ženských problémech. Léčí záněty, uzdravuje dělohu, upravuje menstruační cyklus a zmírní silnou menstruaci. Uklidňuje a zmírňuje hormonální výkyvy v době menopauzy, po porodu i v rámci dospívání. Jako podpůrný prostředek pomáhá při léčbě cyst a myomů.

Kombinovat ji můžete s kontryhelí, pelyňkem, myším ocasem, mateřídouškou či s dobromyslem. Na psychické úrovni pomáhá ženám dozrát, naslouchat svému tělu a dodává přirozenou ženskou energii.

Hluchavka purpurová
Foto: Shutterstock

Hluchavka žlutá pomůže při problémech s ledvinami

Přestože hluchavka žlutá nepatří mezi oficiálně uznávanou léčivou bylinku, dokáže si poradit s mnoha zdravotními problémy. Je stejně léčivá jako populární hluchavka bílá.

Její doménou jsou ledviny a močové cesty. Známá bylinkářka Maria Treben vzpomínala, že máme-li k dispozici hluchavku žlutou, vyhneme se operacím souvisejícími s ledvinami. V lidové medicíně má hluchavka žlutá nezastupitelné místo. Jelikož obsahuje podobné látky jako hluchavka bílá a hluchavka purpurová, je jejich použití podobné.

Léčivé účinky hluchavky žluté

Hluchavka žlutá působí dezinfekčně, má protizánětlivý účinek, používá se k ochraně sliznic, hojí vyrážky a rány. Vlažný odvar jako kloktadlo pomáhá při bolestech v krku. Tlumí křeče, pomůže při průjmech, uklidní při menstruaci.

Zevně léčí na hemoroidy a anální trhliny. Obklady slouží k urychlení hojení zánětlivých nebo mokvajících ran, ekzémů a vyrážek, pomáhají i při léčbě křečových žil. Na poštípané místo si také můžete přiložit čerstvé listy hluchavky.

Hluchavka žlutá
Foto: Shutterstock

Kde hledat hluchavku žlutou

Najdete ji na rumoviskách, v příkopech, lesích a jiných stinných vlhkých místech. Většinou ji objevíte ve společnosti kopřivy. Dorůstá výšky až 50 cm. Květy žluté hluchavky mají příjemnou vůni, která připomíná citrón a jemně sladkou chuť.

Nejčastěji se sbírají žluté květy a kvetoucí nať, které obsahují nejvíce léčivých látek. Také listy a nekvetoucí nať obsahují podobné účinné látky jako květiny, ale méně koncentrované, využitelné jsou zejména na obklady a koupele.

Květy sbírejte za suchého počasí, nejlépe kolem poledne. Sušte co nejrychleji ve stínu v tenkých vrstvách na suchém a vzdušném místě, případně při maximální teplotě 35 °C. Vysušenou bylinku skladujte v uzavřené tmavé sklenici, je náchylná k navlhnutí. Pokud sbíráte listy, sušte je ve stínu, celou nať bez květů zavěšených ve svazcích.

Hluchavka jako lék

Trápí vás silný kašel? Sáhněte po účinné hluchavce

Hluchavka bílá a žlutá jsou zázračnými pomocníky při léčbě dýchacích cest. Mají silné protizánětlivé účinky, ředí hleny a usnadňují vykašlávání.

V čajích je můžete kombinovat s účinným plicníkem lékařským, slůvkem marinkovým, slezem nepatrným nebo zádušníkem břečťanovitým.

Záněty močových cest nám často znepříjemňují léto

Infekty močových cest nás nejednou potkají v tom nejnevhodnějším období. Zkuste sáhnout po hluchavce, která léčí mnohá onemocnění močových cest a ledvin.

Pomůže is nutkavým pocitem na močení a doporučuje se i pro lidi s oslabeným pánevním dnem a klesnutým močovým měchýřem (po operaci, porodu, ve stáří).

Detoxikační čaj z hluchavky bílé

  • 250 ml vroucí vody
  • 1 lžička sušených květin nebo 2 lžičky čerstvých květin

Květy přelijte vroucí vodou, zakryjte, nechte 10 až 15 minut vyluhovat a sceďte. Hluchavkový čaj má zlatavou barvu, příjemně voní a dobře chutná. Pije se třikrát denně maximálně tři týdny, po kterých následuje dvoutýdenní pauza.

Čaj z hluchavky
Foto: Shutterstock

Čaj proti kašli

  • 1 lžička sušených květin
  • 400 ml vody
  • med

Příprava je stejná jako u detoxikačního čaje. Dosladíme medem a při kašli pijeme teplý čaj 2 až 3x denně mezi jídlem.

Tinktura z hluchavky na ženské problémy

  • 3 lžíce čerstvých květin hluchavky bílé nebo 1,5 lžíce sušených květin
  • 300 ml bílého alkoholu

Květy zalijte kvalitním alkoholem a nechte nejméně 14 dní v uzavřené láhvi, občas směs protřepejte. Potom sceďte přes jemné sítko, gázu nebo kávový filtr. Při ženských problémech pomáhá 3x 8 kapek denně před jídlem, při nespavosti a psychických problémech užívejte každý večer 10 kapek zředěných ve vodě.

Obklad pro vnější použití z hluchavky žluté

  • 4 kopcovité lžičky sušené bylinky
  • 500 ml vody

Bylinku ve vodě povařte asi 10 minut, zakryté nechte částečně vychladnout. Vlažný odvar sceďte. Použijte jako obklad nebo ve dvojnásobném množství (1 litr odvaru) do koupele. Při obkladu do vlažného odvaru namočte měkkou látku a obklad přikládejte na postižené místo po dobu 20 minut třikrát denně.

Hluchavka v kuchyni

Čerstvá hluchavková nať se dá konzumovat i syrová. Tuto rostlinku můžete bez obav, podobně jako kopřivu, přidat do smoothie, polévek či salátů. Zajímavě jí můžete ozdobit koláč i dort, nebo jej jednoduše přidejte do klasické bublaniny.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *