Okrasná zahrada

Pozor na durman v zahradě! Jak rozpoznat tuto jedovatou rostlinu s překvapivou historií




Zejména nyní, po sklizni hlavní úrody, můžeme nalézt na polích rostlinu s bílými trychtýřovitými květy. Připomínají andělské trouby a otevírají se při západu slunce a zavírají ráno. Jen pozor, jde o prudce jedovatý durman!

Durman obyčejný
Foto: Andrea Párkányová

Durman obyčejný (Datura stramonium), lidově také nazývaný panenská okurka, ježkova hlava či cikánské jablko, patří mezi jeden z nejsilnějších halucinogenů.

Ve starých záznamech se pojí s čarodějnicemi a čarodějnicemi, které z něj údajně vařily lektvary lásky a odvary. Po jejich vypití měli vidiny, ve kterých létaly na koštěti.

Jedovaté jsou zejména listy a semena

Celá rostlina je silně jedovatá, zejména listy a semena. Obsahuje prudce jedovaté alkaloidy – psychotropní látky, které vážně poškozují fyzické a duševní zdraví. Známé jsou také otravy člověka a domácích zvířat. Obzvláště nebezpečné jsou pro děti, které láká plod a jeho semena ochutnat. Již 15 až 20 semen může být pro ně smrtelnou dávkou.

Typickými příznaky otravy jsou nejprve pocit sucha v ústech a porucha řeči, podobně jako při opilosti alkoholem. Obličej zčervená, zrychlí se puls, nastává ospalost doprovázená halucinacemi, ztráta vědomí, křeče, ruce a nohy strnou a ochabnou. Člověka oblévá studený pot a začne se mu třást celé tělo. Klesá krevní tlak, dýchání a nastává kóma a smrt.

Plod durmanu
Foto: Andrea Párkányová

Jeho účinky patří jen do rukou lékaře

Po odkvětu se z květů tvoří pichlavé zelené tobolky ve velikosti vlašského ořechu, ve kterých se nachází množství černých semen. Právě ty obsahují nejvíce jedovatých složek, jejichž vlastnosti nezničí sušení ani vaření. Klíčivost neztrácejí i několik desetiletí.

V listech se ve velkém množství nachází látka, která se využívá při výrobě některých léků se silným účinkem proti kašli a křečím, nevolnosti z cestování a mořské nemoci. V minulosti se z dopisů vyráběly cigarety. Jejich kouření zmírňovalo příznaky Parkinsonovy choroby, poruchy srdečního rytmu a astmatu.

V žádném případě nepoužívejte rostlinu v lidovém léčitelství na vlastní pěst, hrozí otrava a smrt! Případné použití patří do rukou lékaře.

Nezapomeňte ještě jednou – je prudce jedovatý! Při manipulaci s ním je třeba být opatrný, nejlépe pracovat v rukavicích a zamezit dětem a zvířatům přístup k němu.

V současnosti existuje množství barevných vyšlechtěných odrůd této rostliny. S oblibou se vysazují do okrasných zahrad a známe je jako andělské trouby.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *