Zahradní architektura

Přemýšlíte nad mlátovou stezkou? Pozor na ty falešné, upozorňuje Martin Čurda





V televizním formátu často používáte na chodníky mláto. Zkusili jsme ho také do předzahrádky loni a nějak to nefunguje – povrch je stále sypký, a když tudy proběhne pes nebo děti, mláto se sype mimo obrubníky chodníčku. Umíte nám poradit, co s tím?

Mlátová stezka
Foto: iStock

Určitě máte v zahradě mláto – tedy prach kameniva vápenaté povahy? Víte, jednou se stalo i nám, že dodavatel dovezl na realizaci mláto, tedy alespoň to tak deklaroval. Bylo to před mnoha lety, ještě když jsme mláto jen začali v zahradách využívat a neměli jsme ho ještě tak dobře „načteno“.

Skutečné mláto reaguje s vlhkostí a ztuhne

Zvláštní pocit se po pár dnech proměnil v nepříjemné zjištění. „Mláto“ totiž nefungovalo tak, jak mělo. Nezpevnělo, ale stále bylo sypké, rozcházelo se přesně tak jako ve vašem případě. I zde se vysypalo ze svých hranic již při pouhém přechodu klidnou chůzí.

Potom jsme zjistili, kde byl problém. Mláto je vápencové povahy a při kontaktu se vzdušnou vlhkostí po krátké době přirozeně ztuhne. Nemluvě o tom, že ačkoli má frakci 0 – 4 mm, tedy sestává z velmi malých částeček, můžete v jeho struktuře rozeznat jemné, ale ostrohranné útvary.

Po přezkoumání našeho domnělého mláta jsme přišli na to, že ačkoli frakce „sedí“, drobné částečky jsou spíše oblé než ostrohranné. A co bylo ještě horší, povaha celého materiálu nebyla vápenaté, ale křemičité povahy – šlo vlastně o velmi jemný říční štěrk. Ten však se vzdušnou vlhkostí nijak nereagoval, a tudíž ani neztuhl a po celou dobu zůstal sypký.

Jak to vyřešit?

Naštěstí nešlo o velkou plochu, takže jsme paušálně veškerý křemičitý písek povybírali a nahradili jej skutečným mlátem. Mám podezření, že toto je i váš případ a jednu z možností, jak to dát do pořádku, jsem vám nastínil.

Pokud jde o opravdu velkou plochu, zkuste exponovaná místa (koridory intenzivního pohybu) doplnit dlažbou ve formě betonových pravoúhlých překladů, jako nášlapných kamenů. Můžete také udělat, že vezmete z povrchu alespoň část materiálu, do obnaženého lůžka jemně zapracujete směs suchého hobby betonu a jen tu nejsvrchnější vrstvu nasypete z mláta – v tomto případě stačí i 2 či 3 cm.

Vaše dotazy pište na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Zahrada několik z nich vybereme a odpovíme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *