Okrasná zahrada

Co ještě stihnout na přelomu března a dubna? Tyto práce v zahradě jsou důležité





S teplejšími jarními dny se prodlužuje také seznam povinností v zahradě. Zkontrolujte si, jestli jste na něco nezapomněli. Na tyto práce je už nejvyšší čas.

Březen a duben v zahradě
Foto: Shutterstock

Čistíme trávníky

Jakmile se oteplí, můžeme se pustit do očisty trávníku. Důkladně jej nejprve vyhrabeme, zbavíme zbytků loňského listí, mechu, kousků kůry a větviček. V případě, že ho během zimy napadla houbová onemocnění, neprodleně jej ošetříme postřikem s vhodným fungicidem.

Nezapomeňme ani na brzkou likvidaci vytrvalých širokolistých plevelů. Zároveň můžeme přistoupit ik vertikutaci, čímž trávník po zimě provzdušníme. Důležité je i přihnojení, přičemž vhodné je využít formy hnojiv s postupným uvolňováním živin.

Sečení trávníku na jaře
Sekat můžeme poprvé, až když stébla trav vyrostou do výšky 8 cm. Foto: Shutterstock

Startujeme sezónu růží

Nejpozději začátkem dubna zrealizujme po odkopcování jarní řez těchto dřevin. Snažme se vždy odstranit nejprve všechny suché, nemocné a poškozené výhonky. Nezapomeňme, že každá skupina růží má na řez jiné požadavky, a proto je dobré vědět, jaký typ růží máme vysazen v zahradě.

Po řezu přistupme k přihnojení, využíváme hnojiva určená pro růže s postupným uvolňováním živin. Ještě předtím než aplikujeme hnojivé granulky, půdu kolem růžových keřů překypříme. Brzy na jaře také můžeme přesadit mladší růže na vhodnější místo. Během celého jara máme také šanci vysadit do záhonů nové růže.

Řezání růží
Kvalitně ošetřované růžové keře jsou odolnější proti chorobám. Foto: Shutterstock

Děláme nezbytné práce

V dubnu nás v okrasné zahradě čeká spousta důležitých a neodkladných činností. Kromě očisty a přípravy na novou sezónu jsou to výsadby nových rostlin či těch přezimovaných – koncem měsíce například hlíz mečíků, jiřinek a kán. Živé ploty nyní potřebují dávku hnojiva a dostatek vláhy, je-li sušší počasí.

Nezapomeňme ostříhat odkvetlou vrbu rakytovou, přičemž jednotlivé výhony zkrátíme na čtyři očka. Začátkem měsíce můžeme během deštivějších dnů přesazovat rostliny z méně vhodných míst na vhodnější. Pokud potřebujeme zmladit vavřínovec, udělejme to teď.

Kvetoucí tulipány
Kvetoucí cibuloviny zavlažujme a odstraňujme jim odkvetlé květiny. Foto: Shutterstock

Pracujeme v ovocném sadě

Již od brzkých jarních dnů myslíme na aplikaci některých postřiků. Velmi důležité je ošetření proti kadeřavosti broskví. Účinný však tento postřik bude jen tehdy, pokud jej zrealizujeme ve stádiu nalévání a mírného otevírání poupat až do začátku kvetení.

Důležitá je brzy na jaře i očista porostu jahod, přičemž třeba je nůžkami odstranit suché listy, zlikvidovat poplazy, překypřit půdu v ​​jahodovišti a aplikovat hnojivo s postupným uvolňováním živin. Využijme také vhodného času a pusťme se do výsadby nových ovocných druhů, například drobných bobulovin.

Sázení jahod
Pokud jsme to nestihli během podzimu, nové rostliny jahod lze vysadit i na jaře. Foto: Shutterstock

Pěstujeme mrkev

Vysévat semena této oblíbené kořenové zeleniny musíme už v březnu, případně můžeme ještě v dubnu. Vyséváme do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 30 – 40 cm. Klíčení nějakou dobu trvá, důležité je udržovat vysetou plochu mírně vlhkou. Tato zelenina druhé tratě vyžaduje slunečné stanoviště s mírně kyselou až neutrální půdou, které je dostatečně zásobeno draslíkem.

Pro její pěstování jsou ideální záhony po bramborách nebo okurkách. Na jedné zádi můžeme současně s mrkví pěstovat například i salát. Vyzkoušet se určitě vyplatí i hrobkové pěstování mrkve, v rámci navršených pásů zeminy vysejeme tehdy vzhůru semena do dvouřad. Docílíme krásnějších a vyrovnanějších kořenů.

Vysévání mrkve
Semena mrkve vyséváme do řádků, které jsou od sebe vzdáleny 30 – 40 cm. Foto: Shutterstock

Sázíme brambory

Sklizené z vlastní zahrady určitě chutnají lépe než ty z obchodu, navíc je během sezóny máme k dispozici čerstvé. Hlízy sázíme do kvalitně připravené půdy, která je odplevelená a doplněná kvalitním kompostem nebo vícesložkovým hnojivem. Nejlépe uděláme, vysadíme-li si již naklíčené brambory, avšak tehdy musíme s nakličováním začít už v předstihu před plánovanou výsadbou.

Při výsadbě se vyhněme poškozeným nebo scvrklým hlízám. Ideální je sázet ty s kvalitními krátkými zelenými klíčky, ale ne příliš dlouhými tenkými a bílými. Bramborám ulahodíme slunečním nebo polostinným stanovištěm s výživnou půdou.

Sázení brambor
Hlízy vysazujeme do 10 cm hlubokého stružku a asi 30 cm od sebe. Foto: Shutterstock

Vyzkoušejme pěstování bobu

Tuto méně pěstovanou, ale chutnou luštěninu se vyplatí do letošních plánů zařadit. Semena bobu vyséváme od začátku března do dubna, ideálně do hnízd. Dřívějším výsevem ochráníme rostliny od napadení mšicí makovou. Dodržujeme hloubku výsevu 4 – 8 cm ve sponě 50 × 20 cm.

Bob klíčí již při teplotě 2 až 3 °C, optimum je 20 °C. Při teplotě 8 °C klíčí semena 17 dní, při teplotě 10 °C 14 dní. Klíčení urychlí namočení semen před výsevem na cca 5 hodin do vody. Tato rostlina upřednostňuje vlhčí a chladnější klima a je náročná na půdní vláhu.

Pěstování bobu
Semena bobu vyséváme od začátku března do dubna, ideálně do hnízd. Foto: Shutterstock

Na co ještě nezapomenout?

Okrasná zahrada

  • Zavlažujeme jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny, zejména je-li sucho a slunečno. Můžeme aplikovat i hnojivo.
  • Čistíme trvalkové záhony, trvalky přihnojit kompostem nebo vícesložkovým hnojivem.
  • Dělením trsů rozmnožujeme v létě a na podzim kvetoucí druhy trvalek.
  • Vysazujeme do volné půdy sazenice dvouletek – macešek, sedmikrásek, pomněnek. Vysazené rostliny nezapomeneme zavlažovat.
  • Vysazujeme jehličnany a stálezelené listnáče s kořenovým balem.
  • Vysazujeme nové druhy trvalek, okrasných keřů, trav, skalniček a kapraďorostů. Pokračovat můžeme i ve výsevu letniček, v tomto měsíci spíše druhy, které žádají výsev do volné půdy.
  • Mulčujeme od plevele očištěné okrasné záhony a okolí dřevin vhodným organickým materiálem. Mysleme na to, že kůra nevyhovuje všem rostlinám.

Užitková zahrada

  • Vyséváme mangold, červenou řepu, cukety, okurky, keříčkové i tyčové fazole či kopr. Vyzkoušet můžeme i méně známé druhy zeleniny. cizrna či vignu.
  • Ošetříme přezimované bylinky a zakládáme nové bylinkové záhony. Nyní můžeme sázet do volné půdy téměř všechny druhy bylinek. S výsadbou bazalky či majoránky počkejme až na květen.
  • Vyséváme semena rostlin s jedlými květy – aksamitník, kapucínku, měsíček nebo chrpa.

Galerie ke článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *